Vairāk nekā 20 tūkstoši jauniešu piedalījušies Veselības ministrijas rīkotajās nodarbībās par seksuālo un reproduktīvo veselību

Veselības ministrijas (VM) informatīvās kampaņas “CIK BRĪVI TU RUNĀ SEKSA VALODĀ? PAR VEIKLU VALODU!” ietvaros organizētajās nodarbībās par seksuālās un reproduktīvas veselības jautājumiem visā Latvijā piedalījušies vairāk nekā 20 tūkstoši 8.-12. klašu skolēnu. Kopumā laika posmā no 20. februāra līdz 26. maijam izglītības iestādēs visā Latvijā īstenotas 928 nodarbības.

Nodarbību satura autore ir sabiedrības veselības speciāliste, kampaņas eksperte Rita Kubuliņa, savukārt nodarbības vadīja deviņi lektori. Zemgales izglītības iestādēs tika organizētas 157 nodarbības, Vidzemē - 169, Latgalē - 142, Kurzemē - 158, Rīgā - 141, Pierīgā - 161, kopā veicinot un pilnveidojot 20 267 jauniešu izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem.

“Gan lielā skolu atsaucība visā Latvijā, gan arī pašu jauniešu aktīvā iesaiste vēlreiz apliecina, ka jautājumi par seksuālo un reproduktīvo veselību joprojām ir aktuāli un būs aktuāli arī turpmāk. Ir patiess gandarījums, kā īsā laika posmā ir izdevies novadīt nodarbības vairāk nekā 20 000 jauniešu, tādējādi veicinot viņu izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, cieņpilnu attiecību veidošanu, kontracepcijas līdzekļu nepieciešamību un pareizu to lietošanu, apzinātu lēmumu pieņemšanu par savu ķermeni un attiecībām, kā arī citiem jautājumiem. Ļoti liels nopelns neapšaubāmi ir visiem lektoriem, kas iesaistījās šajā projektā ar lielu entuziasmu un pašatdevi,” norāda kampaņas eksperte Rita Kubuliņa.

Nodarbību mērķis bija veicināt jauniešu zināšanas un izpratni par seksuālo un reproduktīvo veselību, tajā skaitā kontracepcijas nozīmi un seksuāli transmisīvo slimību (STI) riskiem, kā arī skaidrot nepieciešamību par savstarpējām attiecībām un seksu sarunāties cieņpilni, godīgi un atklāti. Tāpat nodarbību ietvaros jauniešiem tika izdalīti vairāk nekā 20 tūkstoši prezervatīvu ar informatīvās kampaņas simboliku un īpašu kvadrātkodu, kuru noskenējot savā viedierīcē, iespējams lejupielādēt jomas ekspertu izstrādātu informatīvo materiālu jauniešiem par STI riskiem un pasargāšanos no tiem.

Kā papildu izglītojošais elements nodarbībās kalpoja arī kampaņas ietvaros izstrādātā izglītojošā filma jauniešiem par seksuālo un reproduktīvo veselību. Filmā ar nelielu humora dzirksti un jauniešiem saprotamā veidā attēlotas izplatītākās situācijas, ar kurām jaunieši saskaras seksuālās un reproduktīvās veselības kontekstā. Filma VM Youtube kanālā skatīta jau gandrīz deviņus tūkstošu reižu.

Kampaņas ietvaros tika izstrādāts arī informatīvais materiāls “Zīlīte vecākiem. Manam bērnam būs sekss”, kurā sniegti praktiski padomi vecākiem, kā sarunāties ar saviem bērniem – 15–18 gadus veciem jauniešiem – par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, cieņpilnām savstarpējām attiecībām, atbildīgu seksuālās dzīves uzsākšanu, izsargāšanos un citiem jautājumiem. Savukārt laika posmā no aprīļa līdz jūnijam pusaudžu vecākiem bija iespēja piedalīties informatīvās un izglītojošās tiešsaistes lekcijās “Manam bērnam būs sekss”.

Visa informācija par kampaņu pieejama vietnē www.seksavaloda.lv.

Kampaņa tiek realizēta Veselības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa „Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” 9.2.4.1. pasākuma „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.