Veselīga uztura ieteikumi bērniem līdz 2 gadu vecumam

Pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs ir veselības un labas pašsajūtas stūrakmens jebkurā vecumā. Pareizs zīdaiņa uzturs ir būtisks priekšnoteikums, lai nodrošinātu bērnam labu veselību nākotnē.

Veselības ministrijas speciālisti sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centra, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Latvijas Pediatru asociācijas, Latvijas Diētas ārstu asociācijas, Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācijas un Latvijas Uzturzinātnes speciālistu biedrības speciālistiem 2021. gadā aktualizēja veselīga uztura ieteikumus bērniem līdz 2 gadu vecumam. Ieteikumi izstrādāti, balstoties uz Eiropas Bērnu gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura biedrības (ESPGHAN) vadlīnijām zīdaiņu papilduzturam, kurās apkopoti jaunāko pētījumu dati.

Salīdzinot ar iepriekš izstrādātajiem un publicētajiem ieteikumiem, šajos ieteikumos detalizētāk aprakstīta zīdaiņu papilduztura ieviešana un piebarošanas uzsākšana, dažādu pārtikas produktu grupu (t.sk. iespējamu alerģisku produktu) ieviešanas secība bērna ēdienkartē un to optimālie daudzumi, kā arī apkopoti pārtikas produkti, kurus nebūtu ieteicams iekļaut bērnu līdz 2 gadu vecumam uzturā.

Būtiskākie ieteikumi:

 1. Zīdainis no dzimšanas līdz 4–6 mēnešu vecumam saņem tikai mātes pienu (ekskluzīvā zīdīšana).
 2. Papilduzturu zīdainim ieviesiet ne ātrāk kā 4 mēnešu un ne vēlāk kā 6 mēnešu vecumā. Paralēli papilduzturam turpiniet zīdīt bērnu vismaz līdz 1 gada vecumam, ja vēlaties, līdz 2 gadu vecumam vai ilgāk.
 3. Papilduztura konsistence un biežums mainās līdz ar bērna vecumu.
 4. Pirmais papilduzturs zīdainim ir dārzeņi vai graudaugu putra.
 5. Kad zīdainis ir pieradis pie dārzeņiem un graudaugu putrām, uzturā pakāpeniski var iekļaut arī augļus.
 6. Kad bērns ir pieradis pie pirmā papilduztura – dārzeņiem un graudaugu putrām, ēdienkartē iekļaujiet arī gaļu.
 7. No 7 mēnešu vecuma zīdaiņa uzturā iekļaujiet zivis, olas, pākšaugus, riekstu un sēklu produktus.
 8. Maizi zīdainim varat piedāvāt no 9 mēnešu vecuma.
 9. Piena produktus zīdaiņa ēdienkartē ieviesiet pēc tam, kad uzturā ir ieviesti dārzeņi, augļi un ar dzelzi bagāti pārtikas produkti.
 10. Ēdienreižu beigās vai starplaikos zīdainim piedāvājiet padzerties vārītu, atdzesētu ūdeni.
 11. Izvēloties zīdainim alternatīvu ēdināšanas veidu, pārliecinieties, ka bērns uzņem nepieciešamo enerģijas un uzturvielu daudzumu.
 12. Ir vairāki produkti un izejvielas, kuras nav ieteicams iekļaut bērna uzturā līdz 2 gadu vecumam (sāls, cukurs un citas saldvielas, garšvielas, gaļas izstrādājumi, saldie un sāļie našķi u.tml.).
 13. Mājās tikko pagatavots, svaigs un silts ēdiens ir vislabākā izvēle bērnam.
 14. Zīdainim līdz viena gada vecumam papildus ir jāsaņem D vitamīns.

Uztura ieteikumi plašākā izklāstā pieejami šeit, savukārt koncentrētā veidā un kā materiāls, ko saglabāt telefonā vai izprintētu pielikt, piemēram, mājās pie ledusskapja, šeit.