Veselības ministrija ar mentālās veselības aktivitāšu telti piedalīsies Latvijas vasaras festivālos

Veselības ministrija (VM) kopā ar Pusaudžu resursu centru (PRC) izveidojusi mentālajai veselībai veltītu aktivitāšu telti "Viss ir Norm.a", ar kuru piedalīsies septiņos vasaras festivālos visā Latvijā.

Viens no psihiskās veselības pamatiem ir cilvēka prasmes pašam sevi atbalstīt sarežģītās situācijās, nenodarot sev un līdzcilvēkiem kaitējumu. Tāpēc telts aktivitāšu klāstā galvenā uzmanība tiks vērsta uz katra apmeklētāja iespējām, kā viņš var ikdienā izzināt un stiprināt savu mentālo veselību.

"Spēja pašam sevi atbalstīt psiholoģiski izaicinošās situācijās un līdz ar to arī palīdzēt apkārtējiem līdzcilvēkiem, ir viena no noteicošajām mūsdienu cilvēka dzīves kvalitātēm un dzīves prasmēm. Satricinājumi un grūtības ir normāla dzīves sastāvdaļa, diemžēl pandēmija un Krievijas izvērstais karš rāda, ka tie var būt arī masveidīgi un prātam neaptverami, grūti pārvaldāmi apstākļi. Spēja būt par psiholoģisku atbalstu sev, tostarp laicīgi pamanīt, kad jāmeklē palīdzība no malas, palīdz izkuģot cauri izaicinošiem periodiem – bieži vien pat kļūstot gudrākiem un stiprākiem," stāsta veselības ministrs Daniels Pavļuts.

"Viss ir norm.a" teltī būs iespēja  noskatīties video par to, kā mazināt nomāktību, trauksmi un paniku, kā arī iegūt praktiskas zināšanas par progresīvo muskuļu relaksāciju, par diafragmālo elpošanu un apzinātības prasmju trenēšanu. Tur pat varēs saņemt arī īsas ekspreskonsultācijas no psihiskās veselības speciālistiem un piedalīties interaktīvās grupu nodarbībās.

"Pusaudžu resursu centrā palīdzam tūkstošiem pusaudžu un arī viņu vecākiem. Esam uzkrājuši pieredzi, ar ko vēlamies dalīties un kas var būt palīdzoša, jo daudzas lietas sevis labā varam paveikt paši. Tāpēc festivālos dalīsimies ar ļoti praktiski pielietojamām zināšanām un prasmēm, kuras ikvienam var būt noderīgas, rūpējoties par savu mentālo veselību. Šie pēdējie gadi ir bijuši grūti, tāpēc jāizmanto iespēja satikties klātienē un baudīt gan mūziku, gan sarunas, uzkrājot labas emocijas un arī iegūstot jaunas zināšanas," tā PRC valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

"Viss ir norm.a" zonu un tās piedāvātās aktivitātes varēs sastapt šādos 2022. gada festivālos:

  1. sarunu festivālā "Lampa" – Cēsis, 1. un 2. jūlijs;
  2. mūzikas un mentālās veselības festivālā "Ogle" – Sigulda, 8. un 9. jūlijs;
  3. mūzikas festivālā "Positivus" –  Rīga, 15. un 16. jūlijs;
  4. mūzikas festivālā "Summer Sound" – Liepāja, 29. un 30. jūlijs;
  5. mūzikas festivālā "Bauska TASTE" – Bauska, 5. un 6. augusts;
  6. mūzikas un mākslas festivālā "Laba Daba" – Ratnieki, 5. un 6. augusts;
  7. jauniešu festivālā Daugavpilī – datums tiks precizēts.

2020. gadā VM īstenoja kampaņu "Viss ir norm.a". Kampaņas ietvaros tika izveidoti un publicēti cilvēku reāli stāsti par psihiskās veselības sarežģījumiem: depresiju, nesuicidālu paškaitējumu, narkotiku atkarību u.c.

Kampaņa, kā arī dalība festivālos, tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompleksi veselības vecināšanas un slimību profilakses pasākumi" (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

Kampaņa