Vienoti pret mobingu - mazinās skolās esošo emocionālo un fizisko vardarbību

Lai veidotu vienotu pieeju mobinga mazināšanai un veicinātu bērniem drošu vidi Latvijas skolās, veselības ministre Ilze Viņķele, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska un labklājības ministre Ramona Petraviča vienojušās par trīspusēju sadarbību. Mobings ir starpnozaru jautājums, kura risināšanai nepieciešamas vienotas, nacionālā līmenī noteiktas rekomendācijas, kas palīdzētu mazināt Latvijas skolās esošo emocionālo un fizisko vardarbību.

Latvija ieņem augstu vietu starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) un Eiropas Savienības valstīm skolēnu pāridarījumu ziņā (izsmiešana, draudēšana, fiziski pāridarījumi u.tml.), liecina Starptautiskās skolēnu kompetences vērtēšanas programmas OECD PISA 2018 dati. Izvērtējot skolā valdošo klimatu, 35% 15-gadīgo jauniešu Latvijā atzīst, ka ir saskārušies ar dažāda veida pāridarījumiem jeb mobingu "vismaz dažas reizes mēnesī", un šis rādītājs ir augstāks, nekā OECD valstīs vidēji. 

Pētnieki atzīst, ka skolēni, kuri saskaras ar mobingu, mēdz kavēt mācības, jūtas nomākti un nejūt piederību skolai. Tomēr pozitīvi vērtējama tendence, ka skolēni arvien atklātāk runā par saskaršanos ar mobingu, nevis to slēpj vai noklusē, tādējādi mudinot meklēt risinājumus un palīdzot mainīt esošo situāciju.

Ministriju sadarbībā koordinējošā loma būs Veselības ministrijai un tās Sabiedrības veselības departamentam. Plānots, ka starpministriju darba grupa apzinās faktisko situāciju Latvijā, veicot pētījumu, un iezīmēs vēlamo rīcību situācijas risināšanai, lai izveidotu vienotu mobinga mazināšanas programmu.