Noslēdzies apmācību cikls izglītības un sociālo iestāžu ēdināšanas uzņēmumos strādājošajiem par veselīgu uzturu

Noslēdzies Veselības ministrijas rīkoto apmācību cikls izglītības un sociālo iestāžu  ēdināšanas uzņēmumos strādājošajiem pavāriem, pārtikas tehnologiem un citiem speciālistiem par veselīga uztura jautājumiem. Apmācību mērķis bija sniegt jaunas zināšanas un prasmes to dalībniekiem, kas palīdzētu viņiem gatavot vēl veselīgākus un garšīgākus ēdienus. 

Kopumā 18 nodarbībās visā Latvijā par veselīga uztura jautājumiem tika izglītots un apmācīts 431 speciālists no vairāk nekā 80 dažādām izglītības un sociālajām iestādēm. Šie speciālisti ir atbildīgi par to, lai bērni un pusaudži ikdienā saņemtu pilnvērtīgu, dažādu un garšīgu uzturu optimālas organisma augšanas un attīstības nodrošināšanai.

Mācību ciklā papildus teorijas apgūšanai par veselīga uztura jautājumiem notika arī praktiskās nodarbības. Dalībnieki apguva veselīga un pilnvērtīga uztura pagatavošanas pamatprincipus, ēdiena uzturvērtības un izmaksu aprēķināšanu, tostarp, kā pilnvērtīgu un veselīgu uzturu pagatavot izmaksu ziņā ekonomiski. Apmācību programma informēja arī par neveselīga uztura ietekmi uz veselību un neinfekciju slimību riska faktoriem, kas ir novēršami ar veselīga uztura palīdzību (piemēram, sāls, cukura un piesātināto taukskābju samazināšana uzturā). Apmācību noslēgumā dalībnieki gatavoja dažādus ēdienus, izmantojot jaunas un piemērotas receptes, atbilstoši Ministru kabineta noteiktajām normām un pieejamajam finansējumam uz vienu ēdienreizi.

Veicot atkārtotu dalībnieku aptauju vairākus mēnešus pēc apmācību norises, vairums dalībnieku atzina, ka izmanto apmācību laikā iegūtās zināšanas un prasmes ikdienas darbā. Daudzi dalībnieki atzina, ka viņu zināšanas par veselīga uztura jautājumiem pēc apmācībām ir uzlabojušās, kā īpaši būtisku norādot nepieciešamību uzlabot prasmi aprēķināt ēdienkartes izmaksas. Visaugstāk dalībnieki pirms apmācībām vērtēja savas zināšanas produktu apstrādē, bet pēc apmācībām – veselīga uztura šķīvja “uzbūvē”.

Vairāk nekā 90% dalībnieku izteica vēlmi turpināt izglītoties veselīga uztura jautājumos un atzina, ka labprāt padziļināti apgūtu jautājumus par dažādiem veselības stāvokļiem pielāgotām diētām, kā arī saņemtu gatavas ēdienkartes izmantošanai savā ikdienas darbā.