Lietot alkoholu un smēķēt vairs nav stilīgi - arvien vairāk slavenību atmet kaitīgos ieradumus

Arvien biežāk sabiedrībā zināmas personības un sociālo mediju viedokļu līderi nekautrējas publiski runāt par to, ka cenšas atbrīvoties no tādiem netikumiem kā smēķēšana un pārmērīgi bieža alkohola lietošana. Mudinot arī citus izvērtēt savus ieradumus, daudzi pauduši atbalstu Veselības ministrijas informatīvajai kampaņai “Spēks pateikt NĒ!”.

Arī sabiedrībā zināmu cilvēku vidū netrūkst tādu, kuri bijuši “zaļā pūķa” un “zārka naglu” varā, tāpēc no alkohola un cigaretēm atteikušies vispār vai ievērojami samazinājuši to patēriņa biežumu un apjomu. Piemēram, mūziķi Miku Dukuru atmest kaitīgos ieradumus iedvesmojis gaidāmais ģimenes pieaugums.

Savukārt sociālajos medijos populārā divu bērnu mamma un veselīga dzīvesveida entuziaste Dace Alpa atzīst, ka lēmumu pārtraukt alkohola lietošanu pieņēmusi, lai alkohola iespaidā nebūtu jāpiedzīvo atmiņas zudumi un slikta pašsajūta nākamajā rītā.

Aktrise Lelde Dreimane smēķēt sākusi studiju gados, un pēcāk smēķēšanu veicinājis darbs teātri – vidē, ko “grūti iedomāties bez cigarešu dūmu aromāta”. Pamanījusi, ka arvien vairāk kolēģu šo netikumu atmet, aktrise izlēma sagraut teātra un cigarešu savienības ilūziju par labu veselīgam dzīvesveidam. “Nu jau pāris gadu manā pirkumu sarakstā cigaretes neieraudzīt,” lepojas Lelde.

Publiskos pasākumus, kuros dāsni tiek piedāvāts alkohols, bieži apmeklē stiliste Žanna Dubska. Viņa novērojusi, ka atturībnieki mēdz saskarties ar sabiedrības neizpratni, tāpēc savu izvēli neafišē: “Ja esmu izlēmusi pasākumā alkoholu nelietot, nevienam to nesaku. Piemēram, bārmenim jau iepriekš palūdzu, lai šampanieša vietā manā glāzē ielej ar ūdeni atšķaidītu ābolu sulu.” Neizpratni un attieksmes maiņu Žanna īpaši novērojusi savas paaudzes vidū – sabiedrībā, kur alkohola nelietotājus pamazām atstumj vai neaicina uz kopīgiem pasākumiem.

Vienlaikus jaunākas paaudzes priekšstati par alkohola nelietošanu atšķiras. Žanna min piemēru: “Manas meitas vienaudži izturas citādāk. Viņai ir 30 gadu, un šai paaudzei ir vienalga, ko tu dzer – vai tas ir ūdens, sula vai alkohols. Viņi vairāk novērtē kopā būšanu, nesaistot to ar alkohola lietošanu.” Paaudžu atšķirības stiliste daļēji pamato ar jaunās paaudzes modes tendencēm, kas maina kā apģērba, tā arī uztura un dzīvesstila ieradumus. Nav noslēpums, ka veselīgs dzīvesveids ir kļuvis par izplatītu un atzītu filozofiju, ko nu papildina arī alkohola nelietošana kā daļa no veselīgāka dzīvesveida. “Tagad tas ir moderni – izdzert glāzi ūdens pasākumā tā vietā, lai izvēlētos alkoholisko kokteili un pēc tam to nožēlotu nākamajā rītā.”