Aprīlī 88% izrakstīto un atprečoto kompensējamo zāļu recepšu lietots aktīvās vielas nosaukums

Jau ziņots, ka no šā gada 1. aprīļa ir mainīta kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība – tagad ārsts receptē norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekām ir pienākums izsniegt lētākās kompensējamās zāles.

Izlases kārtībā veiktās aptieku aptaujas, kā arī auditorijas pētījums liecina, ka iedzīvotāji kopumā ir informēti par jauno kārtību. To, ka pāreja uz jauno sistēmu ir notikusi sekmīgi, apliecina arī aprīlī izrakstīto un aptiekās izsniegto kompensējamo medikamentu statistika – 88% recepšu bija minēts starptautiskais nepatentētais nosaukums jeb aktīvā viela*. Salīdzinājumam – martā tikai 15% izrakstīto un atprečoto kompensējamo zāļu recepšu lietots aktīvās vielas nosaukums. 

* Nacionālā veselības dienesta dati par atprečotām valsts kompensējamo zāļu A saraksta receptēm, kuras izrakstītas laikā no 2020. gada 1. aprīļa līdz 20. aprīlim, jo jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība stājās spēkā 1. aprīlī.

Jaunā kārtība draudzīgāka pacienta maciņam

Kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība tika mainīta, lai novērstu situāciju, ka iedzīvotāji pārmaksā par valsts kompensējamiem medikamentiem. Statistikas dati liecina, ka pērn vidējais līdzmaksājums vienam pacientam par kompensējamajām zālēm bija 35,15 eiro. Pēc Veselības ministrijas aplēsēm jaunā kārtība iedzīvotājiem ļaus ietaupīt līdz pat 25 miljoniem eiro gadā, nodrošinot vienlīdz kvalitatīvas un drošas zāles par zemāku cenu, kas īpaši svarīgi ir iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem.

Jau šobrīd ir jūtami pozitīvie efekti – zāļu ražotāji ir samazinājuši cenas 250 kompensējamajiem medikamentiem. Cenas samazinājušās arī 50 lētākajām zālēm, turklāt ir palielinājies kompensējamo zāļu skaits ar vienādu zemāko cenu, ļaujot pacientiem izvēlēties no plašāka zāļu klāsta. 

Vienlaikus ģimenes ārsti tiek aicināti aktīvāk skaidrot saviem pacientiem jauno kārtību, attālināti izrakstot kompensējamo zāļu receptes. Tieši ģimenes ārsti visefektīvāk var sniegt nepieciešamo informāciju un atspēkot dažādus mītus, piemēram, to, ka dārgāki medikamenti ārstē labāk un ir efektīvāki, jo augstāka zāļu cena nenozīmē labāku kvalitāti.

Iedzīvotāji labi informēti par jauno kompensējamo zāļu recepšu izrakstīšanas kārtību

Kopumā informatīvās kampaņas Zini un nepārmaksā! ietvaros izplatīts viens miljons informatīvo materiālu 1286 ģimenes ārstu praksēm, 37 Latvijas slimnīcām, 7 aptieku tīkliem visā Latvijā un profesionālajām organizācijām un asociācijām, nodrošinot ārstus, farmaceitus un pacientus ar nepieciešamo informāciju gan elektroniskā, gan drukātā formātā.

Noslēdzoties informatīvās kampaņas Zini un nepārmaksā! 1. posmam, veiktie sabiedrības informētības mērījumi liecina, ka kopumā aptuveni 79% procenti Latvijas iedzīvotāju ir informēti par izmaiņām valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtībā. Savukārt starp iedzīvotājiem, kas regulāri iegādājas medikamentus sev vai saviem tuviniekiem un senioriem, informētības līmenis pārsniedz 90%.

Pacientiem paredzēto informatīvo materiālu sagatavošana un izplatīšana tika nodrošināta arī COVID-19 pandēmijas apstākļos, jo ārkārtējās situācijas laikā mērķtiecīga racionālu zāļu lietošanas, pacientu izpratnes un paradumu maiņas veicināšana ir īpaši svarīga nepārtrauktas zāļu terapijas nodrošināšanai pacientiem.