Aktrise Lelde Dreimane cigaretes vairs nepērk

Publicitātes foto

Ir profesijas, vietas un vide, ko nevaram iztēloties bez cigarešu dūmiem, un viena no šādām vietām ir teātris. Par savu pieredzi ar smēķēšanu, izvēli to atmest un spēku pateikt "nē" atkarībai stāsta aktrise Lelde Dreimane.

Jaunā aktrise godīgi atzīst, ka studiju gados un uzsākot darbu teātrī smēķēja, taču kādā brīdī sapratusi, ka šis ieradums viņai nav vajadzīgs. Tāpēc pieņēmusi lēmumu – smēķēšana jāatmet.

“Es esmu smēķējusi, pirkusi cigaretes un arī dāvinājusi tās smēķētājiem. Teātra vidi ir grūti iedomāties bez cigarešu dūmu aromāta. Mācoties Kultūras akadēmijā, biju pie smēķējošā bariņa, un kūpinājām jau agri no rīta, pirms baleta nodarbībām. Arī sākot strādāt teātrī, turpināju šo kaitīgo ieradumu. Taču ar laiku pamanīju, ka arvien vairāk aktieru atmet šo netikumu vai nesmēķē nemaz. Tad arī es "pārmodelēju" savā prātā savienību "teātris un cigarete". Nu jau pāris gadus manā pirkumu sarakstā cigaretes neieraudzīt".

Vai aktierim uz skatuves ir obligāti jāsmēķē?

Pat, ja aktieris vai aktrise ikdienā nesmēķē, izrādes laikā var nākties smēķēt, ja to prasa atveidojamā loma. Lelde atklāj, ka spēj šīs lietas nodalīt, un smēķēšana uz skatuves nerosina viņā vēlmi atgriezties pie kaitīgā ieraduma. “Kad jāsmēķē izrādes vajadzībām, man nav kategoriska nolieguma. Citi cilvēki to joprojām dara, un arī manai varonei uz skatuves es to neliedzu. Bet tajās reizēs, kad starp pirkstiem kūp šis benzopirēnu saturošais brīnums, arvien pārliecinos, cik patīkami, ka šī vairs nav mana ikdiena,” atzīst Lelde.

Runājot par smēķēšanu uz skatuves, Lelde piebilst, ka aktieriem ne vienmēr tas obligāti jādara. Gadās, ka aktieri no smēķēšanas atsakās. Taču tādā gadījumā gaidāma sava viedokļa pamatošana arī režisoram. “Kaut gan es pati neiebilstu smēķēt uz skatuves, ir gadījumi, kad citi aktieri atsakās to darīt. Tad ir jāapbruņojas ar argumentu gūzmu, lai pārliecinātu režisoru. Ja izdodas attaisnot vai izskaidrot savu izvēli par labu nesmēķēšanai, tad arī uz skatuves var izvairīties no cigaretes,” par teātra aizkulisēm stāsta Lelde.

Katram savi iemesli smēķēt un atmest 

Runājot par to, kāpēc cilvēki smēķē un kā viņus mudināt šo netikumu atmest, Lelde atzīst – smēķēšanu var atmest tad, ja pats to vēlas. “Katram ir savs iemesls, kādēļ viņš smēķē. Kādam darbā garlaikotam cilvēkam tas īsina laiku, kāds cits to dara līdzcilvēku mudināts. Vēl kādam, iespējams, smēķēšana kļuvusi par ikdienas rituālu. Tāpat kā iemesli smēķēt ir dažādi, atšķiras arī atmešanas motivācija. Piemēram, sākušās veselības problēmas vai nākas pārskatīt savu grāmatvedību lielo izdevumu dēļ. "Atmetot smēķēšanu, atklāsiet, cik ārkārtīgi daudz naudas tai tiek tērēts," piebilst aktrise.

Kā vienu no smēķēšanas iemesliem cilvēki bieži min stresu. Taču tas nenozīmē, ka šāds apgalvojums ir patiess. Gluži otrādi – smēķēšana stresu pat veicina. Tāpēc jāmeklē veidi, kas patiešām palīdz tikt galā ar ikdienas stresa situācijām. “Ar stresu var cīnīties visdažādākajos veidos. Ātrākā un lētākā recepte ir elpošana. Aizvērt acis un lēnām, mierīgi elpojot, prātā skaitīt mīļākās dzejas rindas vai atcerēties kādu uzjautrinošu gadījumu un provocēt sevi uz citām emocijām. Tas ir darbs ar sevi,” stāsta Lelde Dreimane.